20 Mart 2016 Pazar

Dünyanın en ölümcül 12 hastalığı

Uluslararası Sağlık Örgütü dünyanın en tehlikeli 12 hastalığını açıkladı. Listenin başında Solunum yolları hastalıkları yer aldı.

Son iki senede hızla dağılan ve çağımızda insanlığın korkulu rüyası durumuna gelen Ebola yüzünden Uluslararası Sağlık Örgütü'nün rakamlarına bu güne kadar 4 bin 493 insan yaşamını yitirdi ve 8 bin 997 insana bu hastalık bulaştı
Buna karşın Focus mecmuasında yer alan bir habere göre, Ebola Dünya'nın en tehlikeli ilk on rahatsızlığı sıralamasında yer almıyor Listede insanları en çok korkması şart olan Dünya'nın en tehlikeli ilk on iki rahatsızlığı sırasıyla şunlar.

1) Solunum yolları hastalıkları - Genelde akciğerin iltihaplanması şekilde en yoğun rastlanılan bir ölümcül bulaşıcı hastalıktır Yılda çoğunluğu çocuk ve yaşlılar olmak üzere ortalama 4 milyon şahıs bu hastalıktan yaşamını yitirmektedir.

2) AIDS - Yılda 3 milyon insanoğlunun yaşamını yitirdiği bu hastalıkta, yeni vakalar hala yüksek oranda sürmekte.

3) İshal hastalıkları- En çok rastlanılan kolera, tifo ve dizanteri benzeri ishal hastalıkları bilhassa evlatları öldürüyor 1996'da 3 milyon olan ölüm sayısı çağımızda yalnız bir milyon azaldı.

4) Verem - Dünyada senede 1 milyon 600 bin şahıs veremden ölmektedir Özellikle sigara içenlerin bu hastalığa yakalanma tehlikesi oldukça yüksek.

5) Sıtma - Dünya'nın en tehlikeli enfeksiyon hastalıklarından biridir Eğer tedavi edilmezse hastanın yaşama şansı hiç yoktur Küçük bir sinek sokması ölümcül olabiliyor Bu tropikal hastalık Dünyada senede 1 milyon insanoğlunun ölümüne sebep olmaktadır.

6) Kızamık - Aslında aşısı bulunan zararsız bir çocuk rahatsızlığı şekilde görünür Fakat, buna karşın senede 1 milyon insan bu hastalık yüzünden yaşamını yitirmektedir Bir çok çocukta kızamık sebebiyle oluşan beyin iltihabı ölümle sonuçlanabilmektedir.

7) Uyku rahatsızlığı - Sadece tropik Afrika'da görünen ve çeçe sineğinin sokmasıyla bulaşan uyku rahatsızlığı (Tripanozomiyazı) senede 500 bin insanın ölümüne sebep olmaktadır.

8) Tetanos - Aşısı olmasına rağmen tetanos yüzünden dünyada senede 300 bin şahıs yaşamını yitirmektedir Bu rahatsızlığı en acı yanı da ölenlerin genel anlamda bebekler olması.

9) Boğmaca - Özellikle yeni doğan bebekler bu hastalığa yakalanırlar Bordetella pertussis bakterisinin yol açmış olduğu bu hastalık üst solunum yollarını etkiler Dünyada bu hastalıktan senede ortalama 300 bin yaşamını yitirmektedir.

10) Menejit - Dünyada senede 160 ile 300 bin şahıs bu üç hastalık yüzünden (menenjit, Hepatit ve frengi) yaşamını yitirmektedir.

11) Hepatit

12) Frengi 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme